Dziennikarz saudyjskiego dziennika Al Jaazerah, student medycyny, Abdullah Abaaljaish gościł w Janikowie w miniony weekend.

Powodów wizyty było kilka. Historia janikowskich bliźniaczek Darii i Olgii wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem Saudyjczyków, do redakcji dziennika wpłynęło około 3 tys. listów z zapytaniem o dalsze losy i stan zdrowia dziewczynek. Poza odwiedzinami dziewczynek dziennikarz chciał także poznać miasto Janikowo i Centrum Promocji Dialogu noszące imię Króla Abdullaha. Dziękuję, że Centrum nosi nazwę Króla Abdullaha, to największy dar jaki ktoś mógł nam dać. 

Dziewczynki odwiedziliśmy w Przyjezierzu, gdzie wraz z mamą udały się na kilkudniowy wypoczynek. Bliźniaczki mają się bardzo dobrze, z czasem przełamały swoją nieśmiałość i coraz aktywniej uczestniczyły w rozmowie z dziennikarzem. W Arabii Saudyjskiej ludzie często pytają o bliźniaczki, życzą im szczęścia i pomyślności, to nasze dwie ambasadorki w Janikowie. Abdullah był bardzo szczęśliwy ze spotkania z dziewczynkami. 

Co ciekawe, od czasu operacji w 2005r. relacje między krajami uległy wzmocnieniu- liczba studentów z Arabii Saudyjskiej w Polsce wzrosła z około 200 do 3-4 tysięcy. Po katastrofie smoleńskiej studenci z Arabii złożyli kwiaty pod Pałacem Prezydenckim. Abdullah ceni sobie życzliwość Polaków, która towarzyszy mu na każdym kroku. Do Polski przyciąga ich także ogromna wiedza naszych lekarzy i skuteczne metody nauki. Poza tym Polska to bezpieczny kraj a polski rząd jest nam bardzo życzliwy i pomocny. 

Naszemu gościowi bardzo przypadło do gustu Janikowo, najlepsze miejsce, by w spokoju odpocząć od zgiełku dużego miasta (Abdullah studiuje medycynę w Warszawie). Co ciekawe, mieliśmy przyjemność spotkać inne bliźniaczki, co nasz gość szybko uznał za charakterystyczne dla miasta…

Kategorie: Aktualności