Dnia 30.10.2011 r. zapraszamy do Centrum Promocji Dialogu na projekcję filmu Pawła Wysoczańskiego pt: „W Drodze”, którego bohaterem jest Mieczysław Bieniek – górnikopodróżnik, który był Gościem Centrum w dniu 18.09 br.

Film pt: „W drodze” opowiada o podroży emerytowanego górnika z Katowic, Mieczysława Bieńka, do Jego ekscelencji Dalajlamy, mieszkającego w północnych Indiach. Bohater przez całe życie był szeregowym górnikiem kopalni „Wieczorek”. Pracował na tzw. przodku, przy wydobyciu węgla. Ciężka praca doprowadziła go do wypadku, w wyniku którego został poważnie ranny i nie mógł powrócić do pracy pod ziemią. Jego największa życiowa pasja – praca w kopalni – została brutalnie przerwana. Mieczysław Bieniek stanął przed dylematem: co zrobić ze swoim życiem? Wizja spokojnego życia na emeryturze nie odpowiadała mu. Nie znając języka, bez przewodnika, bez mapy, bez pieniędzy górnik samotnie wyruszył na wielomiesięczną podróż do Azji. Od tego czasu organizuje kolejne ekspedycje. Ten film jest zapisem jednej z nich. 

Bohater podróżuje samotnie, bez planu wyprawy, jadąc przed siebie. Podroż do Dalajlamy jest szczególna dla Mieczysława, bo tym razem ma on na swojej drodze cel. Za wszelką cenę musi się zobaczyć z duchowym przywódcą Tybetańczyków. Dlatego tak bardzo zależy mu na spotkaniu z przywódcą Buddystów? Czy uda mu się zrealizować marzenie?

Dla Mieczysława podróż, jaką odbywa w filmie, jest wyjątkowa również z tego powodu, że jedzie nie w pojedynkę, ale w towarzystwie młodego filmowca Pawła Wysoczańskiego. Tych dwóch dzieli wszystko: wiek, wykształcenie, światopogląd, zainteresowania. Jak poradzą sobie skazani na własne towarzystwo przez ponad 3 miesiące? Podroż to ciągłe udowadnianie sobie samemu,że można pokonać własne słabości.

Czy Mieczysław dotrze do Dalajlamy? Jakie będą jego relacje z drugim współtowarzyszem podróży Pawłem Wysoczańskim? Jak poradzi sobie z odległymi, obcymi, często wrogimi kulturami?

Główny bohater filmu:

Mieczysław Bieniek– ur. 20.06.1956 r. Emerytowany górnik kopalni „Wieczorek”. Praca pod ziemią była jego pasją. Od 6 lat podróżuje samotnie po świecie. Zwiedził większość krajów Azji. Był w Afryce i Ameryce Południowej. W podróży fotografuje spotkanych ludzi. Podróże dają mu wolność. 

Reżyser, autor zdjęć i kierownik produkcji filmu:

Paweł Wysoczański – ur. 22.03.1980 r. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Student IV roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor nagrodzonych filmów krótkometrażowych: „Bez końca”, „Punkt widzenia”, „Dzieci”. Obecnie pracuje jako drugi reżyser przy filmach fabularnych i przygotowuje scenariusz debiutu kinowego. 

Współautorzy filmu są:

Michał Sosna i Filip Załuska (zdjęcia), Tomasz Cierpiałowski i Krzysztof Stasiak (dźwięk), Cezary Grzesiuk (montaż).

Produkcja: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach, Studio Filmowe OTO, Sephia.

Czas trwania: ok 50 min.

Film „W drodze” głosami publiczności został uznany za najlepszy film, natomiast Paweł Wysoczański otrzymał nagrodę „Czwarty żywioł” na Festiwalu Podróżników „Trzy żywioły” w Twierdzy Srebrna Góra.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!! WSTĘP WOLNY!!!!

Kategorie: Aktualności