Centrum Promocji Dialogu zaprasza na wystawę fotografii pt. „TAJLANDIA W ODCIENIACH ZŁOTA”, w dniach od 02.11.2011 do 30.11.2011r.

TAJLANDIA
To kraj prawdziwej egzotyki, w którym przeszłość doskonale łączy się z nowoczesnością. Życzliwość i gościnność mieszkańców sprawia, że Tajlandia nazywana jest Krainą Uśmiechu. Specyfika Dalekiego Wschodu, buddyjskie świątynie i klasztory, tajemnicze ruiny, urzekająca natura, rajskie plaże oraz dobrze rozwinięte kurorty i sezon przez cały rok sprawiają, że Tajlandia staje się coraz częstszym kierunkiem wycieczek. 

TAJLANDIA TO TAKŻE BANGKOK
– miasto bardzo młode; liczy sobie trochę ponad 200 lat. Bangkok zawsze był katalizatorem procesów zachodzących w kraju, w którym tradycja i nowoczesność łączą się w jedną wyjątkową mieszankę. Bardziej niż gdzie indziej przejawia się tutaj szacunek Tajów dla kultury i religii oraz ich otwartość na nowości i postępowe trendy. Właśnie w tym mieście krzyżują się wszystkie ścieżki przemysłu, handlu i świata finansów; tu tez znajduje się najważniejszy port kraju. 

PRZEJAŻDŻKI NA SŁONIACH
Słoń jest symbolem tego kraju, najbardziej szanowanym zwierzęciem, sama Tajlandia kształtem przypomina Tajom głowę słonia. Słonie w Tajlandii należą do dziesięciu najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i dlatego w pobliżu Chiang Mai utworzono Centrum Ochrony Słoni ze szpitalem dla tych zwierząt oraz szkołą, w której młode słonie przechodzą tradycyjny trening. Możliwość przejażdżki na słoniach są niemal w każdym miejscu w Tajlandii, gdzie tylko docierają turyści. Często spotyka się słonie na ulicach w centrum Bangkoku, które są prowadzone przez swoich opiekunów pomiędzy samochodami i skuterami. 

MASAŻ TAJSKI
W leczeniu napięcia mięśni, usuwaniu frustracji i poprawie samopoczucia pomagają kąpiele w ciepłych źródłach siarczanych np. W Chiang Mai. Niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty staje się przyjemność płynąca z masażu tajskiego. Technika masażu łączy jogę z akupresurą (tradycyjną metodą leczenia wywodzącą się z chińskiej medycyny naturalnej, polegającą na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka) i stymuluje punkty energii w ciele. 

KUCHNIA TAJSKA
Apetyczna, pikantna i zróżnicowana, zaliczana do najlepszych na świecie i stanowi prawdziwą sztukę gastronomiczną. W tym kraju przez cały rok rosną i dojrzewają owoce, warzywa, ziołami przyprawy. Chociaż Tajowie uwielbiają ostre i silnie przyprawione potrawy, to jednak nie wszystkie dania są ogniście palące. 

KO TAO – ŻÓŁWIA WYSPA 
Mała, skalista wyspa, gdzie można zobaczyć soczystą i piękną zieleń nie tkniętą przez człowieka. Zwana jest Żółwią Wyspą z powodu swego kształtu, który przypomina te wodne stworzenie. Piaszczyste plaże, na których wylegują się wczasowicze i lazurowa woda sprawiają wrażenie raju. Wzdłuż plaż znajdują się liczne restauracje, sklepy i wypożyczalnie sprzętu do nurkowania. Wyspa Ko Tao ma wysokie notowania wśród początkujących płetwonurków.

ERAWAN
Park Narodowy Erawan jest ulubionym celem wycieczek dla zmęczonych stresami mieszkańców Bangkoku. W tropikalnej dżungli szemrzą malownicze wodospady spływające po siedmiostopniowych tarasach z osadów mineralnych. Wodospady w Erawan uznawane są za najpiękniejsze w Tajlandii. 

KOLEJ ŚMIERCI
Czterogwiazdkowa pozycja na długiej liście tajlandzkich atrakcji turystycznych. Słynny most został zbudowany w czasie II wojny światowej przez jeńców wojennych. Japończycy rozpoczęli budowę odcinka kolei, który miał połączyć istniejącą sieć kolejową Tajlandii i Birmy. Znaczna część trasy o długości 415 km. przebiegała przez górzyste tereny, dlatego z wyczerpania, z trudnych warunków życia czy przez choroby zginęło ok. 120,000 ludzi. 

ZOSTAWANIE MNICHEM
Mnisi – zarówno w społecznej hierarchii, jak cyklu reinkarnacji, zajmują najwyższe szczeble (po mnichach są mężczyźni, kobiety no i na końcu zwierzęta). Niemal każdy mężczyzna w Tajlandii zostaje na pewien okres swojego życia mnichem. Dla większości jest to tylko kilka tygodni lub miesięcy, część jednak zostaje w świątyni na całe życie. Jeśli syn w rodzinie zostanie mnichem na krótki chociaż czas, to przyniesie błogosławieństwo całemu domostwu. Mnisi są zawsze najbardziej szanowanymi członkami każdej wspólnoty, pełnią rolę nauczycieli, doradców i rozjemców w sporach. Tajlandia nie uznaje kobiet-mnichów, i możliwe dla nich jest tylko zostanie ‘Me-szi’, których rolą jest pomoc w pracy świątyni. 

Te i wiele innych – ciekawych fotografii można zobaczyć w Centrum Promocji Dialogu w Janikowie.
Serdecznie zapraszamy!!! WSTĘP WOLNY!!!