W niedzielę dn. 18.09 br., o godz. 16:00, odbędzie się spotkanie z cyklu W KRĘGU OBCYCH KULTUR pt.”Autostopem do Dalajlamy” z Mieczysławem Bieńkiem. Mieczysław Bieniek znany choćby z książki „Hajer jedzie do Dalajlamy”. Bohater głośnego filmu dokumentalnego „W drodze”. 

MIECZYSŁAW BIENIEK – (ur. w 1956 r.) w rodzinie robotniczej. Od 1971 roku, po ukończeniu technikum górniczego, pracuje jako górnik dołowy w kopalni KWK Wieczorek. Udziela się także jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa zostaje oznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2000 roku ulega ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego traci wzrok w jednym oku. Oznacza to koniec pracy w kopalni.

W 2006 roku na swoje 50 urodziny wyrusza w podróż lądowa do Dalajlamy w Indiach. Bez specjalnych przygotowań, bez znajomości języków. Tak trochę „na łeb na szyję”. Najpierw autostopem, potem różnymi innymi środkami lokomocji przemierzał w różnych latach Azję, stopniowo ucząc się zwyczajów ludzi i poznając kulturę krajów największego na świecie kontynentu. Z czasem podszlifował języki i nabrał doświadczenia, lecz nigdy nie zatracił specyficznego śląskiego humoru i bezpośredniego podejścia do napotkanych na swojej drodze osób. Trzeba być naprawdę pomysłowym, żeby jako „prezenty” dla przekupnych strażników wykorzystywać stare pięćdziesięciozłotówki ze Świerczewskim, albo pokazywać swoje zdjęcie w górniczym mundurze, twierdząc, że jest się wysokim rangą oficerem. Z niejednych tarapatów pan Bieniek wyszedł dzięki właśnie takim manewrom. Po drodze zdążył spotkać alpinistkę Annę Czerwińską, jadać kolacje z ambasadorami, bawić na ukraińskim weselu, gościć u Sikhów, a w końcu być na audiencji u samego Dalajlamy.

„Zawsze podążaj własną drogą a na pewno będziesz szczęśliwy”– takie słowa usłyszał od Dalajlamy Mieczysław Bieniek kiedy w końcu osiągnął swój cel i dotarł do indyjskiej Dharamsali.

Do 2011 roku odwiedził ponad 84 krajów. Wypracowuje swój własny styl podróżowania, gdzie szczególnie sobie ceni docieranie do miejsc i celów zdawałoby się nieosiągalnych dla zwykłego podróżnika.

Mieczysław Bieniek jest również bohaterem głośnego filmu dokumentalnego „W drodze”, a także autorem ostatnio wydanej książki „Hajer jedzie do Dalajlamy”, która uzyskała miano „Najlepszej książki podróżniczej na lato” w konkursie wortalu literackiego granice.pl w 2010 r .Jego barwne opowieści, zakrapiane śląską gwarą i swoistym punktem widzenia, a także sugestywne zdjęcia przyciągają uwagę nie tylko globtroterów. Spotkania z nim to możliwość choć na chwilę zanurzenia się w świat odległych światów i kultur, bo autor jak rzadko kto umie nawiązywać bliskie kontakty z napotkanymi na szlaku ludźmi, szybko zdobywając ich sympatię. Spotkania z Mieczysławem Bieńkiem to także wspaniała zabawa, bo umie on z niezwykłym humorem relacjonować dziwaczne przygody, które przydarzyły mu się w trakcie tych samotnych wędrówek.

W 2011 roku została wydana druga część wyprawy podróżnika- górnika- „Z Hajerem przez Azję” oraz „Z Hajerem na kraj Indii”.

Kategorie: Aktualności