Centrum Promocji Dialogu w Janikowie zaprasza na wystawę fotografii z cyklu „KULTURY ŚWIATA” pt. „Maroko – arabski smak i koloryt”,w dniach od 16.01.2012 r. do 10.02.2012 r. 

Autorzy zdjęć- studenci polscy i zagraniczni, proponują podroż do Maroka, który urzeka swą różnorodnością – pięknem natury, bogactwem kolorów, zapachów, zabytków, oryginalnych smaków oraz kunsztem rzemiosła.

Maroko to kraj o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Od zachodu i północy oblewany przez fale Atlantyku i Morza Śródziemnego, na południu suchy i piaszczysty, od wschodu zaś wdziera się Sahara. Jakby tego było mało, środek kraju przecina potężne pasmo Atlasu Wysokiego. Maroko słynie m.in. z aromatycznych przypraw, w które obfituje tamtejsza kuchnia oraz wysokiej jakości wyrobów skórzanych. 

Maroko zachwyca pod każdym względem. Przede wszystkim inna kultura, mnóstwo zabytków – w tym wiele wpisanych na listę UNESCO oraz piękne krajobrazy. 

Ludzie – Marokańczycy, to oni najbardziej tworzą klimat tego kraju. Niestety rzadko pozwalają się fotografować. Rdzenni mieszkańcy Maroka – Berberowie stanowią największą grupę etniczną. Słyną oni z wyrobu bogato zdobionej biżuterii, często masywnej, wykorzystującej naturalne surowce i materiały. 

Marrakesz – stolica południa, to obowiązkowy punkt dla każdego odwiedzającego Maroko. Miasto tętni życiem przez cały dzień: ruchliwe ulice pędzących motorowerów, handlarze w sukach (targowiskach) głośno zachwalający swój towar, gwarne kawiarenki, w których mężczyźni żywiołowo śledzą TV transmisje piłkarskie przy szklance herbaty miętowej. Kulminacja następuje wieczorem na słynnym placu Jamaa El Fna, gdzie gromadzą się cyrkowcy, opowiadacze legend, muzycy, zaklinacze węży, szamani. Wszystko otacza dym ze straganów serwujących tradycyjne potrawy. 

Fascynujące widoki na Atlas Wysoki to trasa prowadząca przez przełęcz Tizi-n-Tichka. To jedna z dróg, która wiedzie na marokańską Saharę. Już z oddali na tle szarej równiny wybija się ogromna, piaszczysta wydma – Erg Chebbi o niepowtarzalnym, złocistym kolorze. Warto zakosztować pustyni dosiadając grzbietu wielbłąda. Aż po horyzont krajobraz jest pofałdowany piaskowymi wzgórzami, które zmieniają barwę w zależności od pory dnia – od jasnożółtego po intensywnie czerwony. Wokoło totalna cisza…

Wystawę zdjęć można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 16:00 

WSTĘP WOLNY!! ZAPRASZAMY! !!