W niedzielę dn. 25.03. br., o godz. 16:00 odbędzie się kolejne spotkanie podróżnicze. Gościem Centrum Promocji Dialogu będzie tym razem Anna Grebieniow- przyrodniczka, podróżniczka, fotograf, organizatorka wypraw żaglowozami, autorka książki „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”, która na rowerze, autostopem i żaglowozem przebywała pustynne szlaki.

Anna Grebieniow– zawodowo i z pasji jest związana z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody oraz kulturą. Dużo fotografuje, również trójwymiarowo. Podróżowanie traktuje jako sposób na życie. W dzieciństwie spędziła dwa lata w Algierii, mieszkając z rodzicami i rodzeństwem na pograniczu Sahary. Do tej pory sześciokrotnie odwiedziła Mongolię, w tym konno, wielbłądami, autostopem i…żeglując. Wielokrotnie bywała też w Państwie Środka. Brała udział w rowerowej przeprawie przez Libijską Saharę w ramach sztafety Afryka Nowaka. Uczestnicy (6 osób) przemierzyli wówczas na rowerach 1850 km dróg i bezdroży pustyni oraz wybrzeże Cyrenajki.

„Pustynne szlaki: z psem przez Saharę autostopem przez Namib na żaglach przez Gobi – różne oblicza pustyni w obiektywie i wspomnieniach Anny Grebieniow”.

Anna Grebieniow tak zapowiada swoje spotkanie:

Będą to wspomnienia z moich pustynnych wędrówek z ostatnich lat. Dla mnie pustynia to miejsce, gdzie człowiek zespala się z przyrodą, doświadcza skrajności, poznaje siebie. To miejsce, gdzie bez względu na kontynent jest coś identycznego – cisza, bezkres i gwiazdy od horyzontu po horyzont. Na spotkaniu opowiem o przygodach, jakie wynikają z mniej niestandardowych środków transportu z jakich korzystałam (rower, koń, żaglowóz) i zaprezentuję slajdy z różnych pustynnych podróży. Przede wszystkim podzielę się wspomnieniami z wyprawy Gobi 2008, podczas której wraz z przyjaciółmi („Żaglonautami”) przemierzyliśmy spory kawałek Pustyni Gobi pod żaglami, na trójkołowych wehikułach na pamiątkę pionierskiego polskiego rajdu z 1978 roku. 

W ubiegłym roku Anna Grebieniow wydała książkę „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”, (Wyd. Bezdroża) .

W 1978 roku zrealizowana została polska wyprawa przez Gobi. Pustynię przemierzono na żaglowozach – lekkich, trójkołowych pojazdach napędzanych siłą wiatru. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Wojciech Skarżyński, pracujący wówczas jako rekonstruktor prehistorycznych zwierząt, obsługujący polskie wyprawy paleontologiczne. 

Trzydzieści lat później polskie żagle znów stanęły na mongolskiej ziemi. Książka„Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”to niezwykły dziennik podróży „żaglonautów” śladami pionierskiej eskapady Wojtka. To nie tylko relacja z wyprawy nietypowym środkiem transportu, jakim są żaglowozy. To przede wszystkim pełne fascynacji opisy mongolskiej kultury, życia w stepie i pustyni, przygody nieograniczonej czasem ani przestrzenią. To także wycieczka w głąb prehistorii, którą w swoich wspomnieniach przybliża Wojciech Skarżyński, dzieląc się wieloletnimi obserwacjami paleontologa, a także zachwytem nad mongolską codziennością. To w końcu historia o przyjaźni,determinacji i odwadze, których potrzeba, aby realizować marzenia o Prawdziwej Przygodzie.

Więcej informacji o naszym Gościu na stronie internetowej mongolia.info.pl

WSTĘP WOLNY!!! SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Kategorie: Aktualności