Centrum Promocji Dialogu w Janikowie zaprasza na wystawę fotografii z cyklu „KULTURY ŚWIATA” pt. „Arabia Saudyjska – Serce Islamu…” 

Autorzy zdjęć– studenci polscy i zagraniczni ukazali zdjęcia Arabii Saudyjskiej jako Centrum Islamu, jako miejsca gdzie rodziła się jego historia. Fotografie przedstawiają dwa Święte Meczety, które skupiają modlitwy muzułmanów z całego świata, a także ukazują zabytki i kulturę kraju. 

Islam, jedna z trzech wielkich światowych religii monoteistycznych, narodziła się w Arabii Saudyjskiej. Wyznawcy islamu, muzułmanie, wierzą w Boga „Allaha” oraz w to, że Mahomet jest jego prorokiem. Dziś światowa społeczność muzułmańska, która obejmuje przedstawicieli wielu ras i kultur, liczy sobie w przybliżeniu miliard wiernych. 

Ze względów historycznych Arabia Saudyjska zajmuje szczególne miejsce w świecie muzułmańskim. To w kierunku Mekki oraz najświętszego sanktuarium islamu, Kaaby, umiejscowionego w Świętym Meczecie, zwracają się pięć razy dziennie w nabożnej modlitwie muzułmanie na całym świecie. Ocena znaczenia historii i kultury muzułmańskiej jest w związku z tym niezbędna dla pełnego zrozumienia muzułmańskiego dziedzictwa oraz przywódczej roli Królestwa Arabii Saudyjskiej w świecie arabskim i muzułmańskim. 

Arabia Saudyjska jest ojczyzną dwóch świętych sanktuariów islamu: Błogosławionej Mekki i Emanującej Medyny. 

Mekka – miejsce narodzin islamu i Proroka Mahometa oraz Medyna – miejsce pochówku Proroka, zostały obdarzone przez wszystkich muzułmanów uświęconym zaufaniem. Uznając jedyną w swoim rodzaju, historyczną tradycję jaką symbolizują te święte miejsca, Król Fahd Bin Abdul Aziz przyjął oficjalny tytuł Strażnika Dwóch Świętych Meczetów, jako wyraz swojej głębokiej odpowiedzialności wobec islamu. 

Wystawę zdjęć można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 15:00 

WSTĘP WOLNY!! ZAPRASZAMY! !!