Anna Grebieniow- przyrodniczka, podróżniczka, fotograf, organizatorka wypraw żaglowozami, autorka książki „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”- była niedzielnym (25 marca br.) Gościem Centrum.

W dniu 25 marca br. odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „W kręgu obcych kultur” pt. Pustynne szlaki: z psem przez Saharę, autostopem przez Namib, na żaglach przez Gobi” z Anną Grebieniow- przyrodniczką, podróżniczką, fotografem oraz organizatorką wypraw żaglowozami.

Pani Ania opowiedziała o swoich pustynnych wędrówkach z ostatnich lat. Ukazała różne oblicza pustyni. Wspominała swoją rowerową przeprawę przez Libijską Saharę. Wraz z sześcioma innymi uczestnikami wyruszyła w sztafecie śladami Kazimierza Nowaka – etap II.
„Afryka Nowaka” to duży społecznościowy projekt podróżniczy, wyprawa, upamiętniająca wielki wyczyn, pierwszego człowieka, który samotnie z północy na południe i z powrotem przemierzył Afrykę. 
Pani Ania wraz ze swoimi towarzyszami, przemierzyła na rowerach 1850 km dróg i bezdroży pustyni oraz 500 km samochodem. Przeżyła wiele ciekawych przygód…, które opowiedziała na spotkaniu…

Niedzielne spotkanie było także opowieścią o „podróży życia” Pani Ani, która w 2008 roku zorganizowała wyprawę Żaglowozem przez Pustynię Gobi. Po 30 latach załoga powtórzyła wyczyn polskich pionierów żaglowozowych, pokonując pod żaglami 1500 km gobijskich szlaków i bezdroży. Była to podróż trójkołowymi pojazdami napędzanymi wyłącznie siłami natury. Uczestnicy wyprawy przemieszczali się z zachodnim wiatrem szlakami i bezdrożami południowej Mongolii. Wśród kamienistych gór, żwirowych bezkresów, piaszczystych wydm, przyjaznych pasterzy, trudnych wyzwań i nieprzewidywalnych przygód. 

Po zakończeniu prezentacji były pytania i luźna rozmowa, co świadczyło o bardzo dobrej formie przekazu i łatwym nawiązywaniu kontaktu z uczestnikami przez podróżnika. Pani Ania także przywiozła ze sobą stroje mongolskie, które można było przymierzyć oraz tabakę, którą można było zażyć…

Wszystkich, u których spotkanie rozbudziło ciekawość świata i pustynnych wędrówek żaglowozami zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.mongolia.info.pl

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i aktywny udział w spotkaniu.

Kategorie: Aktualności