W niedzielę dn. 15.04.2012 r., o godz. 16:00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „W kręgu obcych kultur”- pt. „W chacie na macie – Madagaskar w klimacie Fiedlera” z Arkiem Ziembą – podróżnikiem, pilotem wypraw, fotografem i pasjonatem języków świata.

Arek Ziemba – z wykształcenia germanista. Pilot wypraw, fotograf, pasjonat języków świata, których używa do mówienia i słuchania… Czuje się jak w domu w Ameryce Łacińskiej, na Madagaskarze, w Arabowie… Laureat edycji Kolosów, czyli nagród podróżników! 

Wyznaje zasadę, że podróż przybiera całkiem inny wymiar o ile zna się miejscowy język. Można załatwić niezałatwialną sprawę w Egipcie, łowić piranie i krokodyle ze strażakami gaszącymi amazońskie lasy czy znaleźć nocleg w areszcie na meksykańskiej prowincji. Czasem też znajomość języka uratuje skórę, jak kilka razy podczas wypraw w niedostępne rejony Madagaskaru. Przemierza świat już od kilkunastu lat. Stacjonarnie przepracował w życiu całe… trzy tygodnie. Jeżeli nie jest akurat w drodze jako pilot wycieczek to pewnie prywatnie w czasie ekstremalnych wypraw rowerowo-trekkingowych. Fotografuje i opisuje miejsca, ludzi i emocje. Żeby nie było powierzchownie, często wraca do tych samych krajów i drąży zaczęte tematy. 

Ten kraj to jedno z tych ostatnich miejsc na świecie, których nie wchłonęła nasza cywilizacja. To też miejsce, które bardzo silnie opiera się globalizacji. Mówią zresztą ci, którzy byli na Madagaskarze: tu jest inaczej niż wszędzie. Egzotyka tego miejsca to też przyroda. Rośliny i zwierzęta to w większości endemity. Występują tylko i wyłącznie tutaj. Madagaskar bardzo wcześnie oddzielił się od Afryki i samotnie dryfuje po oceanie. Z Afryką ma ten kraj zresztą niezwykle mało wspólnego. 

Ponad 70 lat temu zakochał się w tym miejscu Arkady Fiedler. Znalazł na wyspie coś, co bardzo długo nie pozwalało mu stąd wyjechać. Pora, żebyście i Wy zobaczyli, co niesamowitego kryje po dziś dzień to miejsce. 

Usłyszycie jak napić się rumu z przodkami króla wioski i jak z tymi przodkami Malgasze się porozumiewają… Co Malgasze robią wspólnie ze swoimi przodkami… jak często z nimi tańczą i się bawią, by zapewnić sobie przychylność tychże przodków. Jakie fady, czyli rytualne tabu obowiązują miejscowych, a jakie fady ma Arek, który regularnie eksploruje Madagaskar. 

Kategorie: Aktualności