Centrum Promocji Dialogu w Janikowie zaprasza na wystawę fotografii z cyklu „KULTURY ŚWIATA” pt. „Vanuatu i Nowa Kaledonia… – wyspy na końcu świata”.

Autorzy zdjęć – studenci polscy i zagraniczni ukazali zdjęcia wysp, które oferują niezapomniane przeżycia dla turystów m.in. Archipelag wysp Vanuatu, Espiritu Santo,Port Vila…

Vanuatu to mozaika kulturowa i etnograficzna, oprawiona we wspaniałe ramy piękna natury – tętniących życiem lasów tropikalnych, dymiących wulkanów, rwących potoków i pełnego kolorytu Pacyfiku. 

Blisko 200 tysięcy mieszkańców Vanuatu posługuje się 113 językami i pokaźną liczbą dialektów. Każda z ośmiu głównych spośród 83 wysp archipelagu wykazuje mniejszą lub większą odrębność kulturową. Szczęście i serdeczność na Vanuatu są autentyczne. Mieszkańcy nie mają wielkich aspiracji, cieszy ich zwykłe, proste i skromne życie. Rodzimi mieszkańcy Vanuatu nazywają siebie Ni-Vanuatu co oznacza dosłownie „z Vanuatu”. Ni-Vanuatu są samowystarczalni i nie potrzebują być zatrudniani przez innych; potrafią żyć (w większości żyją) bez pieniędzy i są w takim życiu szczęśliwi. 

Nazwa Small lub Big Nambas pochodzi od wielkości liścia używanego przez mężczyzn do przykrycia ich najważniejszej części ciała (small – mały, big – duży, namba – osłona). Jest to właściwie jedyna, prócz kilku innych liściastych ozdób, część ich stroju. Kobiety noszą tylko plecione spódnice i naszyjniki z muszelek. Włosy często przyozdabiane są piórami. Czasami ich ciała pokryte są również symbolami. 

Nieprzypadkowo Vanuatu określa się jako Wyspy Szczęśliwe. To wszystko dzięki kavie, czyli roślinie będącej krewną naszego pieprzu. Z jej korzeni wyrabia się napój wyskokowy o tej cudownej właściwości, że nie powoduje uzależnienia. Co więcej – po wypiciu owego wspaniałego napoju człowiekowi robi się błogo i wesoło, nigdy zaś smutno, nie ma też skłonności do agresji.

Efate to główna wyspa Vanuatu. To tu znajduje się Port Vila, stolica kraju, która posiada samochodowy ruch uliczny, drogie sklepy, hotele i restauracje. To właściwie jest nic w porównaniu do miast zachodnich, ale dla tego małego państewka w Oceanii jest to centrum handlu i edukacji. 

Epiritu Santo to największa wyspa na Vanuatu, a także druga najbardziej rozwinięta po Efate. Jest bardzo popularnym miejscem turystycznym dla nurków, gdzie można zobaczyć piękne i kolorowe rafy koralowe. Plaża przyciąga turystów swoim różowym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Na wyspie znajduje się wiele jaskiń, które są zwiedzane przez turystów. 

Nowa Kaledonia leżąca na południowym Pacyfiku jest terytorium zależnym Francji. W jej skład wchodzi długa na 350 km wyspa Grand Terre ze stolicą Numea, kilka mniejszych wysp takich jak Wyspa Choinek oraz rafa koralowa Nowej Kaledonii o długości 1500 km. Początkowo Nowa Kaledonia była kolonią karną, gdzie zesłanych zostało tysiące francuskich kryminalistów i więźniów politycznych. Dzisiaj jest to znacznie spokojniejsze miejsce, które przyciąga swym naturalnym pięknem. 

Kanakowie to rdzenni mieszkańcy Nowej Kaledonii. Należą oni do melanezyjskiej grupy kultur podobnie jak ludność zamieszkującą wyspy Salomona, Vanuatu, Papuę Nową Gwineę i niektóre inne wyspy w Oceanii. 

Rafa Koralowa Nowej Kaledonii jest drugą na świecie, co do długości. Otacza ona Grand Terre (główną wyspę) i wiele mniejszych wysp włączając Wyspę Choinek na południu. Płytką turkusową wodę wokół niezliczonych malutkich bezludnych wysepek znaleźć można w sporej odległości od wybrzeża. 

Soczysta zieleń to z pewnością główny motyw kolorystyczny, do tego błękit oceanu, szarości i beże piasku, na tym tle barwne, czasem pstrokate sukienki kobiet, piękna czerwień kwiatów i zachodu słońca. A wszystkie te kolory nasycone, naturalne, podlane deszczem i wypolerowane słonecznym blaskiem. Ostrość również dobra, bez problemu widać poszczególne kamyczki na plaży, pojedyncze nerwy liści, nóżki krewetek, włókna spódniczek z liści, włosy na skórze itd. To wszystko można zobaczyć w Vanuatu i Nowej Kaledonii oraz w wyeksponowanej wystawie w Centrum Promocji Dialogu w Janikowie.