Jacek Jarosik- podróżnik, fotograf, pomysłodawca i organizator wypraw granice bez barier – był niedzielnym (20 maja br.) Gościem Centrum.

Jacek Jarosik przebył pieszo, kajakiem i samochodem tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc odległych i bliskich, niecodziennych, odchodzących w przeszłość. Od lat w wyprawach po drogach i bezdrożach kraju, Europy i Azji towarzyszą mu synowie Kuba i Jędrzej. Jako rodzinny Team Bradziaga Platinum Orlen Oil propagują udział osób niepełnosprawnych w wyprawach turystyczno-offroadowych. Podróżują samochodem własnej konstrukcji. Jest to Żuk-blaszak, o którym telewizja TVN Turbo zrealizowała materiał w cyklu Jazda Polska. W 2007 roku Jacek Jarosik odebrał wyróżnienie, przyznane przez kapitułę gdyńskich Kolosów, za wyprawę z trójką dzieci i niepełnosprawnym ruchowo przyjacielem po drogach i bezdrożach środkowo-wschodniej Europy. 

Na spotkaniu , zanim podróżnik opowiedział o wyprawach, wyjaśnił nazwę swojego „Teamu”. Bradziaga to słowo wywodzące się z języka rosyjskiego, określające „Człowieka – włóczęgę, obieżyświata, dla którego sensem życia jest ciągła wędrówka będąca celem samym w sobie”. Takim mianem na Syberii obdarza się ludzi pozbawionych domu, wędrujących ze swoim dobytkiem od wioski do wioski. Podróżnik podzielił się ze słuchaczami wrażeniami i spostrzeżeniami z wyprawy do Mongolii i na Bałkany. Opowieść zilustrował zdjęciami i krótkimi filmami. Pierwsza z wypraw trwała kilka tygodni i w tym czasie przejechali łącznie ponad 18 tysięcy kilometrów. Wyruszyli z Tczewa przez Litwę, Łotwę, Rosję do Mongolii. Jacek Jarosik opisał mijane miasta i wsie, poznanych ludzi, bezkres stepów i uroki surowej przyrody. Wszędzie gdzie się pojawili mogli liczyć na gościnność miejscowych i ich pomoc. 

Kolejna wyprawą, o której opowiedział Jacek Jarosik, była wyprawa na Bałkany. Na trasie znalazły się takie państwa jak: Słowacja, Węgry , Rumunia, Bułgaria, Macedonia i Grecja. Tym razem ekipa przebyła ponad 6 tysięcy kilometrów. 

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć także relację z wyprawy w Bieszczady. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i aktywny udział w spotkaniu.

Wszystkich, u których spotkanie rozbudziło ciekawość świata zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszego podróżnika: http://bradziaga.pl 

Kategorie: Aktualności