W minioną niedzielę 21 października br. w Centrum Promocji Dialogu w Janikowie odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze z Beatą Chomą – pilotem balonowym, członkiem Aeroklubu Poznańskiego, reprezentantką Polski podczas XX Balonowych Mistrzostw Świata w USA.

W dniu 21.10 br. w Centrum Promocji Dialogu odbyło się kolejne spotkanie z serii „W kręgu obcych kultur” pt.”Balonem przez świat” z Beatą Chomą.

Spotkanie Pani Beata rozpoczęła od zapoznania słuchaczy z rodzajami balonów, które dzielą się na trzy rodzaje. Najczęściej stosowane są na ogrzane powietrze, drugi typ stanowią balony wypełnione gazem lżejszym od powietrza, np. helem oraz trzeci najrzadszy rodzaj zwany derozier lub rozier (od nazwiska pilota Jeana Francoisa Pilatre de Roziera), który wykorzystuje się do bardzo długich przelotów np. przez Atlantyk i dookoła świata.

Pani Beata zapoznała słuchaczy również z kilkoma parametrami technicznymi tj. o zużyciu propanu na jedną godzinę lotu – ok. 60 l/h , o tym iż balony na ogrzane powietrze latają tylko rano i wieczorem w okresie letnim, ponieważ w dzień występuje termika uniemożliwiająca latanie, o tym iż o kierunku lotu decyduje wiatr, który na różnych wysokościach wieje w różnych kierunkach, przez co sterowanie balonem odbywa się przez zmianę wysokości. Maksymalna wysokość jaką osiągną balon na ogrzane powietrze to ponad 10,000 tyś. metrów, natomiast od 4 000 tyś. metrów należy stosować tlen do oddychania. Uczestnicy spotkania zostali także poinformowani o tym, iż strefa powietrzna dzieli się na płaszczyzny poziome i pionowe. Do każdego obszaru przypisana jest kontrola powietrzna, a obszary dzielą się na te, w których loty mogą odbywać się dowolnie. Są także strefy całkowicie zakazane dla lotów oraz te, w których wcześniejszy zamiar lotów musi być skonsultowany z kontrolerem przestrzeni powietrznej.

Z wiklinowego kosza mogliśmy spojrzeć na Japonię, Wielką Brytanię, USA, Polskę, Iran. Ciekawostką jest też, iż Pani Beata wykonała balonem lot nad Alpami z Francji do Włoch, co było bardzo dużym wyczynem.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i aktywny udział w spotkaniu.

Kategorie: Aktualności