Na zaproszenie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Janikowie w Centrum Promocji Dialogu w dniu 8 grudnia 2012 r. gościł dr Zdzisław Preisner – dr geografii, podróżnik, fotograf, właściciel Oficyny Wydawniczej „Turpress

W dniu 8 grudnia br. odbyło się uroczyste zakończenie roku czytelniczego. Podczas spotkania Pani Mirosława Czerwińska wręczyła 10 najlepszym czytelnikom dyplomy oraz nagrody. Przy okazji na zaproszenie Biblioteki Gościem Centrum był Pan Zdzisław Preisner, który opowiedział o Hawajach – perle Pacyfiku oraz Wulkanach Wysp Hawajskich.

Hawaje – środek Oceanu Spokojnego…Archipelag, złożony ze 136 wysp wulkanicznych na tzw. Grzbiecie Hawajskim przecina zwrotnik Raka. Wyspy hawajskie ułożone są w jednej linii ukośnej, w stosunku do równoleżników. W ten sposób przyroda stworzyła piękne, ciekawe wyspy na samym środku oceanu. 

Podczas spotkania można było się dowiedzieć, że Wyspy Hawajskie są jednym z najciekawszych regionów wulkanicznych na Ziemi, gdzie erupcje wulkaniczne są wyjątkowo spokojne, ale obfitują w wielkie ilości płynnych law. 
Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje law: blokową i sznurową. Hawajczycy wyróżniają lawę warkoczową, która z powodu dużej gęstości płynie powoli, nasuwając jedną warstwę na drugą. Lawy takie noszą nazwę a-a – Hawajczycy stąpając boso po tak nierównej powierzchni ranili stopy wydając przy tym okrzyki a-a.
Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem słuchali na temat drzew lawowych, tuneli lawowych, bogini Pele oraz srebrnym mieczu – roślinie, która zakwita raz na ok. 50 lat. 

Wszystkim dziękujemy za przybycie oraz aktywny udział w spotkaniu.

Kategorie: Aktualności