Centrum Promocji Dialogu w Janikowie zaprasza na wystawę fotografii z cyklu „KULTURY ŚWIATA” pt. „Kraniec Europy czyli brytyjski Gibraltar i hiszpańska Tarifa” w dniach 28.01 – 28.02.2013r. 

W Centrum Promocji Dialogu w Janikowie w dniach od 28.01.2013r. do 28.02.2013r. zostanie wyeksponowana wystawa fotografii Krzysztofa Dobrowolskiego pt.: „Kraniec Europy czyli brytyjski Gibraltar i hiszpańska Tarifa”.

Gibraltar to zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, położone na południowym skraju Półwyspu Iberyjskiego. Przeważającą część Gibraltaru zajmuje Skała Gibraltarska – wielka formacja złożona z łupków, piaskowców i wapieni, wyrzucona na powierzchnię przez niewyobrażalną moc tektonicznej płyty. Wystaje ona na poziom około 400 metrów nad poziomem morza. 
Gibraltar leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, gorącego i wilgotnego. Lato jest bardzo ciepłe i prawie bezdeszczowe, a zimy łagodne z umiarkowanymi opadami deszczu. 
Prawdziwą atrakcją Gibraltaru są magoty gibraltarskie, które zamieszkują dziś tutejszy rezerwat i są nawet często uważane za nieoficjalny symbol Gibraltaru. Większość z nich przyzwyczaiła się już do turystów – małpy czasem nawet same podchodzą do ludzi i mogą nawet wskoczyć im na plecy czy ramiona. 

Tarifa jest powszechnie uważana za hiszpańską stolicę surfingu, zarówno windsurfing jak i kitesurfing są tutaj praktykowane. Miasto jest jednym ze światowych ośrodków subkultury surfingowej, czemu zawdzięcza swoją specyficzną atmosferę. 
Miasto to jest najbardziej na południe wysuniętym miastem kontynentalnej Hiszpanii. Za dnia, przy dobrych warunkach pogodowych, z okolic Tarify doskonale widać oddalone zaledwie o 20 kilometrów wybrzeże Afryki. W nocy widać światła afrykańskiego miasta Tanger, oddalonego o około 30 kilometrów. 
Z racji swojego położenia geograficznego, Tarifa jest punktem „przelotowym” wielu gatunków ptaków, które wędrują z Afryki do Europy i z powrotem. To raj dla ornitologów – można tu podziwiać aż 200 różnych gatunków. Nasi skrzydlaci przyjaciele z całej Europy wykorzystują ten przesmyk,aby przelecieć na swoje zimowiska w Afryce.