W niedzielę 21 kwietnia br. o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie podróżnicze z kpt. Martą Sziłajtis-Obiegło pt.: „ZEW PÓŁNOCY, czyli jachtem dookoła Skandynawii”. Serdecznie zapraszamy!

Marta Sziłajtis – Obiegło kapitan jachtowy, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, laureatka gdyńskich KOLOSÓW, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, główna pomysłodawczyni i kapitan rejsu etapowego jachtem dookoła Skandynawii Zew Północy. Na swoim koncie ma już ponad 60 tys. przebytych mil morskich. 

Głównym celem projektu było zatoczenie jachtem pełnej pętli wokół Półwyspu Skandynawskiego z wykorzystaniem akwenów morskich, jak i wód śródlądowych Federacji Rosyjskiej bez demontowania masztu. Stała załoga projektu to Marta Sziłajtis – Obiegło i Michał Dylon – oboje z patentem kapitańskim, olbrzymim doświadczeniem i wielką pasją do żeglowania.

Liczącą ponad dziewięć tysięcy mil morskich udało się im przepłynąć w nieco ponad pół roku. Odwiedzili łącznie 60 portów i kotwicowisk w 11 krajach. Żeglowali przez pięć mórz, dwa oceany i trzy kanały. Spotkali się z masą gościnności zarówno wśród lokalnych społeczności jak i licznych rodaków napotykanych po drodze. Zachwycali się białymi nocami i piękną, słoneczną pogodą w dzikich pustkowiach północno-zachodniej Rosji. Dokonali trawersu dwóch największych jezior Europy – Ładogi i Onegi. Obserwowali morsy, wieloryby, lisy polarne, foki i renifery.

Kategorie: Aktualności