Centrum Promocji Dialogu w Janikowie zaprasza na wystawę fotografii z cyklu „KULTURY ŚWIATA” pt. „Plemienne modyfikacje ciała” w dniach 01.07 – 31.08.2013r.

Jeśli ktoś szuka egzotyki i autentyczności pisanych wielkimi literami w Centrum na pewno je znajdzie. Bo z jednej strony Birma – Plemię Padaung – „Kobiety Żyrafy”, z drugiej zaś Nowa Gwinea i Papuasi.

Ludzka skóra jest jak odzież ochronna dla mięśni i kości. Człowiek zdobił ją od zawsze. Jak mówi etnolog Robert Andrzej Dul u plemion żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach, wymagających umiejętności znoszenia bólu i odwagi, inicjacja do dorosłości wiązała się zwykle z przejściem granicy cierpienia i pozostawienia trwałych śladów na ciele: tatuaży lub skaryfikacji. 

Dekoracyjne blizny są popularne wśród wielu afrykańskich plemion. Kobiety z plemienia Padaung praktykują wydłużanie szyi za pomocą mosiężnych obręczy, a kobiety z plemion Mursi i Suri w Etiopii noszą w dolnych wargach drewniane lub ceramiczne krążki. W Beninie skaryfikację, czyli modyfikację ciała zwykle otrzymuje się przed osiągnięciem dojrzałości – dzieciom wycina się na twarzach najczęściej taki sam wzór, jaki noszą ich ojcowie, a Pigmeje z Afryki Środkowej, m.in. z plemion Aka, Mbuti, Twa, Baka i Efe, uważają piłowanie zębów na wzór rekina za zabieg estetyczny, który zwiększa zainteresowanie płci przeciwnej. 

Tajemnicze rytuały, niesamowite inwestycje, cuda przyrody i dziwne ozdoby nieustannie się zmieniają i ewoluują, a w przypadku skaryfikacji zmienia się także funkcja w społeczeństwie. Do niedawna była charakterystyczna tylko dla danych kultur pierwotnych i można ją było znaleźć w prawie każdej kulturze plemiennej. Stosunkowo od niedawna pojawiła się we współczesnym świecie zachodniej kultury, jako forma wyrażenia siebie.