W niedzielę dn. 17 listopada 2013r. w Centrum odbyło się spotkanie podróżnicze z Marcinem Michalskim pt.: „Wyspy Owcze – przegapiany archipelag”.

Marcin Michalski – Gość niedzielnego spotkania zabrał nas w podróż do krainy zbiegów okoliczności. Słodko-gorzki obraz społeczeństwa bardzo odległego, w którym można przeglądać się jak w tafli zimnego Jeziora Leitisratn.

Farerzy (mieszkańcy Wysp Owczych) na przestrzeni zaledwie dwóch pokoleń przeszli drogę od biednych osadników, którzy nie mają nic poza owocem pracy własnych rąk i tym, co wyłowią z morza, do ludzi, którzy mają lub mogą mieć wszystko. Oczywiście dokonali tego, dzięki ciężkiej pracy w ekstremalnych warunkach oraz solidarności mieszkańców. 
Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć o języku farerskim, który jest językiem urzędowym kraju, o dwóch sportach narodowych (piłce nożnej oraz wyścigach łodzi wiosłowych), o tym, że ze względu na silne wiatry jedyne drzewa na archipelagu to sztuczne nasadzenia w miastach. Do ciekawostek należy również to, iż mieszkańców wysp jest 1,75 razy mniej niż owiec. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu.

Kategorie: Aktualności