Dnia 07 kwietnia br. Gościem Centrum była Maria Wiernikowska – dziennikarka, korespondentka wojenna, reporterka.

Na zaproszenie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Janikowie dn. 07 kwietnia br. Gościem Centrum była Maria Wiernikowska, znana i ceniona dziennikarka, korespondentka wojenna, reporterka, laureatka wielu nagród i wyróżnień. Po prostu kobieta, która nie boi się wyzwań. Pani Maria przyjechała z niecodziennymi gośćmi, bowiem jej towarzyszami były dwa psy, które bardzo dobrze czuły się w naszym Centrum.

Maria Wiernikowska pracowała dla Radio France International, BBC, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Gazety Wyborczej. Zdawała relacje z wojennych konfliktów w Jugosławii, Bośni i Hercegowiny, Afganistanu. Równie interesująco i barwnie opowiadała na spotkaniu o swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, którą utrwaliła w książce „Oczy czarne, oczy niebieskie”, którą wydawała w czerwcu 2013 roku. Do pielgrzymki opisanej w książce zachęcała wszystkich zebranych. Wędrowała w gorącym słońcu Hiszpanii 764 km Jakubowym Szlakiem, naprzód pieszo z „pielgrzymim kosturem” potem na rowerze. Taka wędrówka to ciekawe doświadczenie dla wszystkich zainteresowanych historią Europy oraz dla tych, którzy chcą poznać sami siebie, zatrzymaniu się w biegu, spojrzeniu na życie z nowej perspektywy oraz doświadczeniu prostoty, bo jak powiedziała reporterka „zapominamy o tym, że można żyć o chlebie i wodzie”.

Nie zabrakło również rozmowy na temat książki, która narobiła sporo zamieszania w życiu dziennikarki „Zwariowałam czyli widziałam w Klewkach”. W książce tej prowadzi dziennikarskie śledztwo ukazując układy i korupcję.

Maria Wiernikowska chętnie udzielała odpowiedzi na pytania czytelników. W trakcie spotkania nieustannie podkreślała, że nie geograficzny cel pielgrzymki jest ważny, ale sama wędrówka. Na zakończenie spotkania autorka składała autografy i rozmawiała z czytelnikami. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie oraz aktywny udział w spotkaniu.

Kategorie: Aktualności