30 listopada 204 roku w Centrum odbyło się spotkanie podróżnicze z Dominikiem Szmajdą pt. „Rower góral i na Ural”.

W 2012 roku podróżnik wyruszył na Ural Polarny, ponieważ było tam wystarczająco pięknie i dziko, by zrealizować cel męskiej wyprawy w stylu, o jakim marzył od dawna.

Rower wcześniej był dla niego tylko miejskim środkiem transportu. Wybrał go, ponieważ zainspirowała go książka Kazimierza Nowaka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.
Przez miesiąc przemierzał tundrę Jamału, czasem żałując, że ma ze sobą rower… Po grząskim terenie łatwiej byłoby iść pieszo niż pchać go z 40 kg. bagażem. Pomocni okazywali się dla niego napotkani ludzie, którzy doradzali którędy iść, przewieźli „czołgiem” po najtrudniejszych szlakach, przenocowali, a nawet nakarmili świeżym mięsem z renifera.
Jednak Gość najmilej wspominał te momenty, kiedy był sam – jak np. podczas 4-dniowego spływu rzeką na prowizorycznie stworzonej tratwie z dętki. I nawet pomimo tego, że tu wówczas zdarzyły mu się niebezpieczne wywrotki do lodowatej wody. 

Prezentacja filmowa z wyprawy była na bieżąco komentowana przez naszego Gościa. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali relacji pana Dominika, a także podziwiali piękne krajobrazy, jakie udało mu się uchwycić. Pojawiło się wiele pytań, na które podróżnik chętnie odpowiadał, by w jeszcze lepszy sposób przedstawił swoją podróż.
Po spotkanie słuchacze mieli możliwość zakupu książki Gościa – dziennika z Jego wyprawy wraz z dedykacją.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie oraz aktywny udział w spotkaniu.

Kategorie: Aktualności