Centrum Promocji Dialogu w Janikowie zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Justyny Szczepaniak pt. „Paryż – miasto miłości, sztuki i kultury”, która zostanie wyeksponowania od dnia 20.05-21.06.2015r. Zdjęcia można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00-15:00. Wstęp wolny!! Serdecznie zapraszamy!

Justyna Szczepaniak – absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, pasjonatka podróży i fotografii. Poznawanie świata to jej największa pasja. Bardzo ceni sobie kontakt z ludźmi i poznawanie nowych miejsc. Zwiedziła już większość zakątków Europy i świata., ale ciągle odkrywa nieznane. Autorka uwieczniła na swoich fotografiach Paryż jako miasto miłości, sztuki i kultury. Ukazała miejsca, które warto zobaczyć i których na pewno nie można ominąć. 

Paryż jest stolicą i zarazem największym miastem Francji. Znajduje się w północnej części państwa, nad rzeką Sekwaną. Arcydzieła architektury i sztuki, wyśmienita kuchnia, moda oraz aura romantyzmu sprawiają, że Paryż odwiedzany jest rocznie przez ok. 30 mln turystów. 

Miasto w światowej kulturze zajmubje miejsce szczególne, nie tylko ze względu na to, że jest stolicą Francji. To tu działają najbardziej znane domy mody, przybywają malarze i poeci. Swoje dzieła tworzyli tu m.in. Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid czy Adam Mickiewicz. Wiele dzieł sztuki nawiązuje w swoim tytule czy treści właśnie do Paryża. Również akcja dużej ilości filmów toczy się w tej europejskiej metropolii. Paryż jest ulubionym miastem wielu współczesnych artystów, którzy tworzą swoje dzieło oraz organizują wystawy prac na chodnikach, czy placach.

Stolica Francji uważana jest za kulturalne centrum świata. Znajduje się tu ponad 600 galerii sztuki., ok. 170 muzeów, 145 teatrów oraz 110 kin. Najsłynniejszym paryskim muzeum jest Luwr (fr. Le Musee du Louvre). Warto odwiedzić także Muzeum Orsay (fr. Musee d’Orsay), mieszczące się w budynku po dawnym dworcu kolejowym. Natomiast miłośnicy sztuki współczesnej nie powinni ominąć Centre Georges Pompidou.
Paryż znany jest na całym świecie jako miasto zakochanych. Zachwyca swoim stylem i urokiem. Wybierając się na spacer po paryskich ulicach, w otoczeniu drobnych murowanych kamieniczek, czekają na nas eleganckie butiki, sklepy, małe, romantyczne kawiarnie i luksusowe restauracje. Zakochani szczególnie upodobali sobie most Pont des Arts, na którym zawieszają kłódki, a kluczyk wrzucają do Sekwany. Zwyczaj ten ma zapewnić parze dozgonną miłość. Paryż to też piękne, romantyczne ogrody z rzeźbami pośród przystrzyżonych krzewów, parki i obsadzone platanami zielone tereny wzdłuż rzeki Sekwany. Miasto najbardziej czaruje nocą, zwłaszcza Wieża Eiffla, która migocze o każdej pełnej godzinie po zmroku.