Justyna Szczepaniak – absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, pasjonatka podróży i fotografii. Poznawanie świata to jej największa pasja. Bardzo ceni sobie kontakt z ludźmi i poznawanie nowych miejsc. Zwiedziła już większość zakątków Europy i świata., ale ciągle odkrywa nieznane.

Norwegia to państwo położone w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim, na wybrzeżu Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Ma wyjątkowo długą linię brzegową oraz około 50.000 przybrzeżnych wysp. Linia brzegowa znana jest z dużej liczby fiordów. Fiord to rodzaj głębokiej zatoki, mocno wcinającej się w głąb lądu, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałej przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. W Norwegii fiordów jest najwięcej i przy tym właśnie tu są one najpiękniejsze. Dlatego kraj ten jest nazywany krainą fiordów. Największym norweskim fiordem jest Sognefjord, położony na północ od Bergen. Liczy 204 km długości i należy do najdłuższych fiordów na świecie. Imponuje też jego głębokość – jest to aż 1300 metrów! Kolejnym zjawiskowym fiordem jest Nærøyfjord. Szeroki na zaledwie 250 metrów i otoczony stromymi brzegami imponuje swoją urodą. Nie bez powodu znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na liście tej znajduje się także Geirangerfjorden – niezwykle wąski i stromy, mierzący 15 km, fiord. Fiordy są symbolem i wizytówką tego skandynawskiego kraju.

Norwegia kojarzy się także z trollami. Troll to baśniowy, nieco przypominający wyglądem człowieka, stwór ze skandynawskich wierzeń ludowych. Pojawiły się już w dawnej mitologii nordyckiej. Zazwyczaj nie należały do sympatycznych. Opisywano je jako stworzenia bardzo stare, brzydkie, złośliwe i mało inteligentne. Wiele nazw miejsc w Norwegii zaczyna się od słowa „troll”.

Są to m.in.: – Fiord Trolli, leżący w cieśninie dzielącej archipelag Lofotów i wyspy Vesteralen, – Droga Trolli, czyli Trollstiegen. To wąska, niezwykle kręta droga o nachyleniu 12 proc., – Ściana Trolli, czyli Trollveggen. Najduje się w masywie Trolltindene. Ściana Trolli to najwyższa w Europie skalna ściana, – Trollkirka, czyli Kosciół Trolli to trzy połączone ze sobą wapienne jaskinie w górze Talstadhesten, – Język Trolla, czyli Trolltunga – to skała o charakterystycznym kształcie.

Ponadto w wielu miejscach można zobaczyć pomniki trolli. Trolle można ujrzeć też na wielu pamiątkach z Norwegii (kubkach, koszulkach, breloczkach…). Niezależnie od tego, czy ktoś w trolle wierzy, czy nie, to właśnie one kojarzą się z wyprawą do Norwegii.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!! Wstęp wolny!!