Szanowni Państwo!
Mamy ogromną przyjemność zaprosić miłośników zarówno sztuk plastycznych, jak i muzyki ludowej, na wystawę ilustracji Joanny Fuczko.

Wystawa “Pieśni” jest powrotem do wierzeń, tradycji i kultury ludowej, sprzężonej ściśle z rytmem i cyklami przyrody. Szczególną inspirację autorka odnajduje w muzyce dawnej, do której odnosi się tytuł wystawy.
Imperatywem do poszukiwań właśnie w tym obszarze, była chęć do
ponownego połączenia się z własnym źródłem i tożsamością.
Przedmiotem analizy i podstawą dla powstania cyklu prac stały się teksty tradycyjnych pieśni łemkowskich, ukraińskich, białoruskich oraz serbskich. W ich słowach ukryte są całe historie, często bardzo
emocjonalne, wręcz tragiczne a jednocześnie bardzo proste, przekazujące ludową mądrość lub przestrogę. Autorka poprzez przetransponowanie ich z obszaru muzyki na płaszczyznę czarno białych obrazów, dokonuje ich interpretacji posługując się własnym, wizualnym kodem. Ilustracje stworzone są z wyłaniających się z czerni surowych tekstur budujących struktury scen i postaci oraz odniesień do świata natury. Ilustracjom
towarzyszy krótkometrażowy film animowany “Exemplar” zrealizowany jako praca dyplomowa w 2017 roku. Animacja, stworzona metodą poklatkową, w warstwie dźwiękowej nawiązuje do tradycyjnej melodii białoruskiej.

Joanna Fuczko (ur. w 1993 r.) graficzka, animatorka, Obecnie
asystentka w Pracowni Projektowania Graficznego, prowadzi Pracownię Podstaw Grafiki Projektowej na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z pochodzenia Łemkini, aspekt tożsamości kulturowej, powrotu do korzeni i tradycji często manifestuje w swoich pracach ilustracyjnych oraz animowanych. Wątki tradycji łączy w swoich realizacjach wizualnych oraz muzycznych. Od 2018 roku współzałożycielka i członkini zespołu PRABABA, czerpiącego ze słowiańskiej muzyki tradycyjnej we współczesnych, folkowych aranżacjach.

Kategorie: Aktualności